Zenész Magazin logó



– NÉMETH TAMÁS – A Meinl háromdarabos – 14” lábcin, 16” crash, 20” ride – HCS Practice gyakorló szettjét teszteltem.

Szerencsére a hangszergyártók gondolnak azokra a „felhasználókra” is, akik nem tudnak otthon a hangszerükön gyakorolni vagy annak hangereje, vagy mérete miatt.

Nálunk dobosoknál, akik mondjuk bérházban lakunk, mindkét szempont benne van a pakliban. Alapvetően a gumilapos gyakorlás lehetett a szkillek karbantartásának eszköze, és volt, aki egész dobfelszerelésnyi felállítást rakott össze ezekből. A hangszergyártók is kezdtek gumilapos felszereléseket piacra dobni, illetve alternatívaként az elektromos dobok is egyre jobban fejlődtek az akusztikus dobok játékérzetének visszaadásában. Ma már tompító lapok is vásárolhatóak, amivel az akusztikus dob hangját tudjuk elfogadható hangerejűre csökkenteni.

P HCS141620 web main 550x dobozos

A dobok hangjának halkítása mellett a cinek tompítása sehogy nem akart megvalósulni. Az előbb említett gumi-tompítós megoldás a cinek hangereje mellett a hangjukat is elvette. Gumi ütőfelület használatakor nem is volt cin hang, csak a gumi csattanása, de azt mondjuk megbízhatóan hozta az eszköz, emellett a megütés érzete is igen távol áll a valódi cintányértól.

Az elektromos dobok cin ütőfelületeit tudjuk fejhallgatóval használni, így a modullal összekötve már cintányér szólal meg a fülünkben. Manapság a digitális jelfeldolgozás segítségével kifejezetten realisztikus tud lenni ezek használata, ha azonban belegondolunk, hogy nemcsak az ütőfelület szükséges a teljes élményhez, hanem a dobagy és még egy fejhallgató is, azért ez nem egy olcsó megoldás, hiszen már maga az ütőfelület sem két forint és többnyire akkor már jobban megéri egy egész szettet venni. Viszont gyakorlásra milliós szettet venni, (amivel a digitális érzékelős ütőfelületeket kapjuk) ezt sajnos nem sokan engedhetik meg maguknak. Erre született megoldásként a Meinl-nél (ahogy más gyártóknál is piacra került hasonló termék) a HCS Practice Cymbal szett.

P HCS141620 web detail 01 800x

A készlet egy 14 colos lábcint, 16 colos crash-t és egy 20 colos ride-ot tartalmaz. Kapható 18 colos crash cintányér is, ami külön vásárolható meg. A cinek sárgaréz ötvözetből készülnek – mint a HCS széria darabjai, nyilván ezért is jelenik meg az elnevezésben. A különlegességét az adja, hogy mindegyik tányér lyukacsos felületű, amivel elérték azt a tompított, „fékezett habzású” hangzást, ami egy gyakorló szettől elvárható. Mivel hagyományos cintányér méretű, vastagságú és anyagú eszközökről van szó, a játékérzet is realisztikus lesz. Bár gondolom, egy tulajdonképpen valódi cintányér esetében ez el is várható, csak hogy itt a kialakítása – úgy értem: „lyukassága“– miatt jóval halkabban, mint egy normál HCS szett esetében. 

 

P HCS20R 600x

A 20 colos ride palástját megütve kellemesen visszadobja a verőt, szépen koppan (stick definition), száraz közép-magas felhanggal, rövid lecsengéssel. A cintányér kúpja jól használható (értsd: bárki eltalálhatja) és el is különül a palást hangtól, így remekül gyakorolható a palást-kúp játék. Ami tetszett, hogy annak ellenére, hogy egy gyakorló termékről van szó, még játékélményt is adott, bár nyilván máshogy inspirál, mint egy „hagyományos” cintányér.

 P HCS14H web main 400x

A 14 colos lábcin nagyon jól használható. A lyukacsossága miatt ugyan van egy kis összeütődő drótkerítésre hajazó hangja lábbal összezáráskor, de ettől függetlenül alapvetően mindent meg lehet vele tenni, amit egy hagyományos lábcinnel, csak jóval kisebb hangerőn. A lábcin nyitásokat megtanulni, kitapasztalni csak normál lábcinnel lehet. Sem az elektromos, sem az ilyen-olyan módszerekkel tompított HiHat-en nem az igazi. Ez a gyakorló lábcin viszont teljesen úgy viselkedik, mint egy hagyományos, így a nyitások időzítése ugyanúgy működik, így kigyakorolható, fejleszthető.

 

 P HCS16Crash 450x

A 16 colos crash cintányér óvatosabb, kontrolláltabb hangon, de crash-ként szólal meg, nem csak koppan, vagy csattan, ahogy a legtöbb gyakorló ütőfelület. Közép-magas hangú beütő tányér, rövid lecsengéssel. Ahogy fentebb említettem, megvásárolható még 18 colos méretben is a beütő tányér és mivel a 20 colos ride is használható crash/ride-ként, csak ütésmód kérdése, így akár három crash is lehet a szettünkben.

Összegzésül: kellemes élmény volt a Meinl HCS Practice szettel való ismerkedés. Más gyakorló ütőfelületekkel összehasonlítva, ezek a termékek tényleg cintányérként viselkedtek. Mindegyik hozta típusának jellemzőit, tulajdonságát, csak jóval halkabban, mint egy teljes értékű cintányérszett, éppen ezért gyakorlásra, tanulásra kiválóan alkalmas. Egy bérházban azért lehet, hogy még ez a szett is hangos, ahol a két emelettel feljebb lakó reggeli orrfújására ébred az ember. Itt azért egyeztetés szükséges a szomszédsággal. Egy kertes házban viszont, ahol nincs hangszigetelt szoba, de mégsem akarja az ember az egész utcát szórakoztatni a gyakorlásával, ott jól jöhet, hogy nem „lábujjhegyen” kell gyakorolni. Valamelyik nagy dobbőr gyártó által piacra dobott hálóbőrrel felszerelt dobbal vagy gyakorló felszereléssel kombinálva élvezettel vethetjük bele magunkat a „tudomány és technika világába”.

 

IMG 20230513 130553 500x

 

Apró észrevétel: akinek azért lennének fenntartásai a szettel kapcsolatban, mert HCS és az csak a beugró széria – ezt nyugodtam elfelejtheti. Itt – véleményem szerint – csak a cinek anyaga miatt van az elnevezés, de a lyukacsos felület, a speciálisan gyakorlásra kialakított hangzás miatt ez egy teljesen külön szett a HCS palettán belül.

 

Árak:

Meinl HCS Practice Cymbal szett: 159.000 Ft
Meinl HCS Practice 14” HiHat: 59.000 Ft
Meinl HCS Practice 16” Crash: 39.400 Ft
Meinl HCS Practice 18” Crash: 59.000 Ft
Meinl HCS Practice 20” Ride: 79.000 Ft

A Meinl termékek hazai és európai forgalmazója a Meinl Distribution.



Ezek is érdekelhetnek

Ezek is érdekelhetnek