Az IK Multimedia óriási dologgal rukkolt elő, Tonex termékeire egy olyan szoftver és firmware és frissítést adott ki, mely új effekteket is tartalmaz.
Ez az ingyenes update a Tonex Pedal, Tonex One és a Tonex szoftveres verziójára is egységesen megjelent. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, hogy miket is tartalmaz ez a forradalmi frissítés.
Eddig a Tonex egy erősítőprofilozó platform volt, mely az erősítő- és ládamodellen kívül tartalmazott egy zajzárat, kompresszort, reverbet, vagyis azokat a szolgáltatásokat, effekteket, melyek a legközelebbi viszonyban vannak az erősítővel. Ebben a frissítésben viszont bekerült egy modulációs blokk, melyben öt effekt található és egy delay blokk, mely két delay-t számlál. Az új blokkokkal együtt összesen hét egységből álló lánc áll a rendelkezésünkre (erősítő, láda, zajzár, kompresszor, moduláció, delay, reverb), mely összesen 15 darab effektet tartalmaz, ha a kompresszort és zajzárat is beleszámoljuk. Tekintsük át, hogy hogyan is fest az új paletta.
Modulációs blokk
- Chorus
- Tremolo
- Phaser
- Flanger
- Rotary
A fenti effektek mindegyikéhez egy három, vagy négy paraméterből álló kezelőfelület áll a rendelkezésünkre, melyet a Tonex Pedal esetében magán az eszközön is elérhetünk, a Tonex One-nál pedig csupán szoftveres felületen keresztül szerkeszthetünk. Blokkonként egy presetben csak egy effekt használható, tehát ezeket egymással kombinálva, egyidejűleg nem tudjuk használni.
Delay blokk
- Tape delay
- Digital delay
Mindkét fajta delay esetében megválaszthatjuk, hogy normál (monó), vagy ping-pong (tehát sztereó) módban szeretnénk-e használni.
Reverb blokk
- Room
- Spring 1
- Spring 2
- Spring 3
- Spring 4
- Plate
A reverb blokk is kapott némi újdonságot a frissítés során, ugyanis a spring reverbek sora bővült.
Fontos megemlíteni, hogy a reverbet leszámítva az összes effektblokk az erősítő elé és mögé is helyezhető. A reverb elhelyezésénél csupán két lehetőségünk van: az erősítő mögötti első, vagy utolsó helyet választhatjuk neki, de igazából ez bőven elég is, mivel ez az életszerű felhasználási mód egy zengető esetében. Mostantól a már korábban is létező zajzár helye is megválasztható, tehát az erősítőblokk mögé is kerülhet. Ez egy nagyon ésszerű újítás, hiszen eddig csak a kompresszor helyét választhattuk meg, de a zajzár sok esetben az erősítő mögött van megfelelő helyen (klasszikus esetben az előfok mögött, vagyis az effekt loop elején).
Minden effektnél beállítható, hogy szabadon megválasztott, de lefixált time-mal (pl. delay), illetve sebességgel (pl. chorus, tremolo) dolgozzon, vagy a szerkesztő felületen található SYNC gomb benyomásával az adott tempóval mindig szinkronban legyen. A Tonex Pedal és a Tonex One is rendelkezik tap tempo funkcióval, mely az előbbi esetében könnyebben elérhető, akár egy külső lábkapcsolóval is elvégezhető. A Tonex One esetében a limitált fizikai felület kicsit megnehezíti a tap funkciót: hosszan nyomva tartva a lábkapcsolót, a hangoló módban elérhető csak el, tehát élő szituációban, játék közben csak egy kis szünettel tudjuk szinkronizálni a tempót.
Több színpadon, élő helyzetben is kipróbáltam már az effektekkel felvértezett Tonex-et és tapasztalataim szerint teljesen korrekt módon használható. Nagyon jól vannak beállítva az effektek alaptulajdonságai, ezért a kevés paraméterezési lehetőség nem akadály, mivel nem kell nagy „műtétet” végezni, hogy jól szóljon például egy kórus, delay vagy bármi egyéb. A kevés paraméter miatt az effektek kezelése viszont nagyon egyszerű és felhasználóbarát.
Összességében megállapítható, hogy az IK Multimedia az új frissítéssel a Tonex Pedal-t egy valóságos multieffektté varázsolta. Minden új sound, illetve szolgáltatás természetesen él a Tonex One-on is, de a fizikai méretei-, illetve azon tény miatt, hogy a lábkapcsoló csupán két preset közötti váltást tesz lehetővé, limitált az élő szituációban való felhasználási lehetősége a nagytestvérhez képest. A Tonex One igazi előnye a kompakt méretében rejlik, sokan olyan módon használják, hogy egy pedálboardba építik a többi effekt közé. Nos, ebben az esetben is megvan az előnye az update-nek, ugyanis egy pedált akár ki is válthat a környezetéből. Több Tonex One-t használva (valamelyiket csak effektént) pedig akár több effekt is kispadra küldhet a board-ból.
Azok számára, akik nem extrém módon használják az alap effekteket, nem kísérletező típusok, ez az új update egy megváltás lehet, ugyanis így minden alapdolog (sőt még több is) megtalálható a Tonex felületébe integrálva. A cég mindezt ingyen biztosítja ellentétben néhány konkurens gyártóval, akik adott esetben nem kis összegért árulnak egy-egy frissítést. Az IK Multimedia-nak ez a húzása ismét „game changer”-nek nevezhető.
További részletek: IK Multimedia