Zenész Magazin logó



Metal gitárhangzáshoz optimalizált erősítőmodellek és effektek a Line 6 új POD Express Black pedáljában.

Még április elején írtunk a Line 6 nagy tudású POD Express pedáljairól, melyek akkor két változatban – POD Express Guitar és POD Express Bass – jelentek meg. Esetükben a „pedál” kifejezés tulajdonképpen egy analóg kezelőfelülettel megáldott kompakt modellező multieffektet takar. Most a POD Express visszatért fekete változatban, azonban korántsem csak esztétikai változásra kell gondolnunk.

 

POD Express Family animated 1200x628

 A Line 6 POD Express család


A Line 6 POD Express Black nem titkoltan a metal gitárosokat célozza meg, ahogyan Rick Gagliano a Line 6 termékmenedzser igazgatója fogalmazott:

„A POD Express Black a metal gitárosok széles rétegeinek a high-gain hangzások különleges válogatását nyújtja, a szükséges effektekkel. Kompakt, könnyű kezelni és ami a legfontosabb, a hangzások, effektek a Helix család modelljeiből származnak.”

A Line 6 POD Express Black a pedál méreteiből fakadóan megtartotta a korábbi POD Express pedálokból ismert kezelőfelületet, azonban a különböző potméterekhez néhány helyen eltérő funkciókat rendeltek. A kezelés logikája megmaradt, a multi kezelőfelületét egy középső erősítőválasztó (AMP) tekerőgomb uralja, melyet elegáns LED gyűrű vesz körül, a négy dedikált potméterrel rendelkező effektkategória – DIST, BOOST, MOD, DELAY/REVERB – azonban a korábbiakhoz képest változott.

 

 

A négyféle effektkategória mindegyike ezúttal is további négy effektet kínál (ezek is változtak a POD Express Guitar modellhez képest) pl. a Distortion alatt Opamp, LED, Distort és Fuzz közül választhatunk, kapunk egy külön Boost kategóriát Comp, Mids, Dirty és Clean opciókkal. A MOD kategória (modulációs effektek) tekerője bár arrébb került, de a választék nem változott: Chorus, Flanger Phaser, Tremolo, a Delay és a Reverb pedig egy közös kategóriába került Digital, Tape, Ambience és Hall effektekkel.

Alapesetben az említett potméterekkel a kívánt effektet választhatjuk ki, melyeknek az intenzitását az adott potméter jobbra tekerésével növelhetjük, amit az erősítőválasztó gomb körüli LED sor is kijelez. A két lábkapcsolóval az effekteket kapcsolhatjuk ki és be, de a Tap Tempo, Tuner és Looper funkciókat is ezekkel kezelhetjük, valamint a presetek váltására is ezek szolgálnak.

Továbbra is 17 erősítő- és ládamodell, valamint összesen 17 effekt (ideértve a Looper funkciót) áll rendelkezésünkre, azonban a Black kiadást telepakolták heavy hangzásokkal. Az erősítőválasztó tekerővel hét erősítő és hét IR alapú gyári hangfalmodell közül választhatunk. A hét erősítőmodell: Pure, Dirge, Crux, Anvil, Slay, Mega és Avant. A kiválasztott erősítő öt paraméterét – Gain, Mid, Bass, Treble, Volume – a négy effektválasztó gomb és a középső tekerő második funkciójával, az ALT gombot lenyomva érhetjük el. Az állítható paraméter neve az effektválasztó gombok alatt fel van tüntetve.

 

POD Express Black Right side 1000x

 

Amikor egy erősítőmodellt kiválasztunk, akkor betöltődik hozzá az alapértelmezett hangfalmodell is. Azonban lehetőségünk van arra is, hogy ne az alapértelmezett hangfalat használjuk egy adott erősítőhöz, hanem magunk válasszunk a hét hangfalmodell közül, vagy akár ki is kapcsolhatjuk a hangfal szimulációt. Az erősítőkhöz rendelt alapértelmezett hangfalak listája megtalálható a gyártó oldaláról letölthető Line 6 POD Express pedálok kezelési útmutatójában.

Line 6 POD Express Black pedál 3 bankban egyenként 7, összesen 21 preset memóriahelyet tartalmaz. (Az első hét gyári preset.) Ezekre a memóriahelyekre saját presetjeinket is elmenthetjük, de akár a gyári preseteket is felülírhatjuk saját beállításainkkal. Preset módba az ON és TAP lábkapcsolók együttes lenyomásával léphetünk, majd ezután a két lábkapcsoló bármelyikével lépegethetünk a 21 preset között.

 

POD Express Black 3qtr Rear 1000x


A ki- és bemeneteket a pedál hátoldalán helyezték el, a 6,3-as jack bemenet mellé kapunk egy sztereó (2 x 6,3 jack) kimenetet, egy lábkapcsoló vagy expression pedál jack bemenetet és egy USB-C portot is. Az expression pedállal valós időben kezelhetjük a hangerőt, míg a lábkapcsolóval preseteket válthatunk és ki- és bekapcsolhatjuk az effekteket. A pedál oldalán kapott helyet egy 3,5 mm-es sztereó jack fejhallgató kimenet, amihez hangerőszabályzót is rendeltek. A sztereó kimenettel bármilyen sztereó erősítőre, aktív ládára vagy sztereó felvevőeszközre küldhetünk jelet.

 

 

Az ingyenesen letölthető POD Express Edit program segítségével akár asztali gépről, akár mobileszközről könnyedén kezelhetjük a Line 6 POD Express Black erősítőinek, ládáinak és effektjeinek olyan paramétereit is, melyek az eszköz kezelőfelületéről nem érhetők el. Így tökéletesen testreszabhatjuk hangzásunkat. A Global beállítások alatt pedig a lábkapcsolók és a külső lábkapcsolók, expression pedál funkcióit, a preset betöltéseket, és még számos beállítást szabályozhatunk.

 

 

A POD Express Black pedált az USB-C csatlakozó segítségével számítógéphez csatlakoztatva mobil audió interfészként is használhatjuk. A POD Express Black pedált üzemeltethetjük három AA elemmel (tartozék) vagy 9 V-os adapterrel, ami nem tartozék. A Line 6 POD Express Black valamikor november végétől lesz elérhető a hangszerboltokban, a pontos időpontról és az árról a hivatalos Yamaha viszonteladóknál érdemes érdeklődni.



Ezek is érdekelhetnek

Ezek is érdekelhetnek