– BORBÉLY TAMÁS – A világ legegyszerűbben kezelhető kézi hangfelvevője még egyszerűbb lett.
A Zoom mindig is széles palettával rendelkezett a hordozható digitális hangrögzítők terén. A legegyszerűbb felvevőtől kezdve a 6-8 sávos „mini stúdióig” szinte minden átmenetet lefed a cég kínálata. Idén a H1, H4 és H6-os kézi felvevők újabb verziója jelent meg, melyek együtt alkotják az Essential szériát. Jelen tesztünkben a legkisebb H1essential modellel ismerkedünk meg közelebbről.
Szolgáltatások
A H1essential a Zoom új Essential kézi felvevői családjában a legegyszerűbb modell. Alapvetően egy sztereó X/Y mikrofonnal rendelkezik, melyek egymáshoz képest 90 fokban helyezkednek el. Az eszköz lehetőséget ad még vonal szintű felvételre egy 3,5 mm-es jack bemeneten keresztül (Mic/Line in). A mikrofonok maximálisan 120 dB hangnyomást tudnak kezelni. A felvétel minőségét tekintve 44.1 kHz, 48 kHz és 96 kHz mintavételezések között tudunk választani, viszont a 32 bites lebegőpontos jelleg fixált.
Ez utóbbinak köszönhetően az eszközön nem található bemeneti jelszint beállítás (Gain), ugyanis az esetlegesen túlvezérelt felvételt utólagosan bármilyen DAW szoftverben tudjuk gain-ezni és ezáltal a felvétel „kitisztítható”. Ez a szolgáltatás kulcsfontosságú ebben az új H1essential verzióban, így nem kell aggódni, hogy a felvétel során túlvezérlés történik, mert gyakorlatilag utólag ez korrigálható. Ez a képesség nagyon leegyszerűsíti a használatát, és kockázatmentessé teszi a felvételt. A dolog a dinamikatartomány másik végén is nagy segítséget nyújt, ugyanis a 32 bit lebegőpontos technológiának köszönhetően a halk felvételek is újra gain-ezhetők anélkül, hogy minőségromlás jönne létre. Ezáltal mindkét esetben használható tartományra kiegyenlíthető a felvétel, tiszta hangminőségben.
Fontos megemlíteni, hogy ez a „kitisztítás” nemcsak szoftveresen oldható meg, hanem magán az eszközön is véghezvihető, ha lejátszáskor az Option / Normalize menüponttal. Ennek használatával már a H1-en történő visszajátszásnál is olyan szintre kerül a felvétel, hogy az nem torzít. Exportálásnál pedig lehetőség nyílik arra is, hogy ne 32 bites lebegőpontos verzióban kerüljön ki a felvétel a számítógépre, hanem 16 bit-es, vagy 24 bit-es felbontás is választható. Exportálásnál a normalizálás szintén egy választható opció, tehát már torzításmentesen kerülhetnek ki a felvett file-ok a számítógépre, vagy más mobil eszközre.
A H1essential képernyője alatt található négy kék gombból az elsővel ki tudjuk választani, hogy a felvétel sztereó vagy mono legyen. A második gomb lehetőséget ad a mélyvágásra (LO CUT), melynél megválaszthatjuk a vágási frekvenciát (80 Hz, 160 Hz, 240 Hz), vagy ki is kapcsolhatjuk. A harmadik gombbal (MARKER) jelölést tudunk elhelyezni a felvétel közben az adott pillanatban való megnyomással. Összesen 99 jelölés helyezhető el egy felvételre. A negyedik gomb pedig a törlés feladatát látja el. A négy kezelőgomb kétfunkciós, a készülék oldalán lévő Menu gomb használatakor, lejátszásnál stb. a kijelző alján látható Back, Le, Fel, Enter opciók közül ezzel a négy gombbal tudunk választani pl. jóváhagyni egy adott műveletet.
Nagyon kényelmes funkció az Overdub felvételi mód, melynél az első felvételre sorban fel tudjuk venni a következő rétegeket. Egy-egy újabb réteg felvételénél újabb fájlt generál a H1, azonban ezek nem külön (hangszerenkénti) sávok lesznek, hanem mindig eggyel több réteget tartalmaz az egy sztereó sáv, tehát a felvételeket úgymond „stack”-eli.
A H1essential elődjéhez képest egy modernebb, kontrasztosabb kijelzővel rendelkezik, azonban monochrom maradt. Az felvétel adattárolása microSDXC kártyára történik, az eszköz képes akár 1 TB-os kártyát is kezelni. Az USB-C portján keresztül számítógéphez is csatlakoztatható, így azonnal megtörténhet az adatátvitel, illetve egy közvetlenül csatlakoztatott mikrofonként is funkcionál, miközben adott esetben a microSD kártyára is rögzíti a felvételt.
Az eszköz képes automatikus felvételindításra, ahol be tudunk állítani egy kívánt jelszintet, amelynek elérésekor a Recording Standby állapotból rögtön beindul a felvétel. A Pre-Rec funkció annyit tarkar, hogy a felvétel gomb megnyomása előtti pár másodpercet is megtartja. Nyilván ezt úgy éri el, hogy a Recording Standby állapotban is rögzít és a felvétel megnyomásától visszaszámított néhány másodpercet is meghagyja ebből az előzetes felvételből. Ez eléggé hasznos biztonsági funkció, hogy biztosan ne maradjunk le semmiről, ha kicsit később nyomjuk be a felvételgombot a tervezettnél.
A Zoom H1essential (akárcsak az Essential sorozat többi modellje is) a látássérült felhasználók számára is könnyebben kezelhető, ugyanis a menüben navigálva minden egyes lépéskor az eszköz hangszóróján, vagy fejhallgatón keresztül hangos beolvassa, hogy épp mely menüponton, funkción tartózkodunk. A felhasználóknak angol, spanyol, francia, japán, német, olasz és kínai nyelv áll rendelkezésére (Ha nem angol nyelvű menüt szeretnénk használni, akkor fel kell keresni a Support and Downloads oldalt Zoom honlapján belül).
Hangfelvétel teszt
A Zoom H1essential-t egy viszonylag kis zárt térben (kb. 20 négyzetméteres próbateremben) teszteltem, melynek során dob és basszusgitár felvételeket készítettem, a két hangszert önmagában és együtt is használva. A felvételhez a H1 saját mikrofonját sztereó módban használtam, felvételi minőségnek pedig 32 bit floating / 48kHz-et választottam. Elhelyezését tekintve az állványra szerelt felvevő körülbelül 1,5 m-re helyezkedett el a dobtól és a basszusgitár ládáktól is. A dinamikát, hangerőt tekintve a relatíve halkabb zenei részletektől kezdve a kifejezetten hangos verziókig vettem fel különböző mintákat.
A ProTools-ba importált WAV fájlokat nyersen meghallgatva a következőket tapasztaltam: a viszonylag halkabb dobrészek (pergőn csak a káva használata) teljesen torzításmentesen lettek rögzítve. Egy rendes groove esetében (pergő rendes használata) már torzított a felvétel. A dob plusz basszusgitár dinamikus játéka viszont teljesen torz hangot eredményezett. Nagyon kíváncsi voltam, hogy a sáv gain értékét csökkentve mire jutok. A dob groove esetében 6dB környéki csökkentést, a leghangosabb együttes játék esetében pedig 16-18dB csökkentést kellett alkalmaznom, hogy a torzítás megszűnjön. Az utólag csökkentett gain értékkel kristálytiszta hangminőséget kaptam. Ilyen módon a 32 bites lebegőpontos technológia átment a vizsgán, vagyis utólag egy DAW szoftver felületén „kitisztítható”, kvázi újra gain-ezhető a torz felvétel is olyan módon, hogy az teljesen tiszta legyen.
Összefoglalás, ajánlás
A Zoom H1essential a 32 bit lebegőpontos technológiának köszönhetően valóban az egyik legkényelmesebb és legegyszerűbben kezelhető kézi felvevő. Pillanatok alatt, jelszint állítás nélkül bevethető, továbbá nincs benne az a kockázat, hogyha mégis a beállított szint fölé megy a hangnyomás, akkor használhatatlan lesz a felvétel, ugyanis nincsen állításra lehetőség, fix jelszinttel dolgozik, a túlvezéreltnek tűnő felvétel pedig utólag kezelhető. Rendkívül kis mérete és súlya lehetővé teszi, hogy zsebben elférjen. Használata még a laikusoknak is könnyen megtanulható. Diktafonként interjúk készítésére tökéletes, ugyanakkor zenei környezetben is nagyon jó szolgálatot tehet. A természet hangjainak, vagy akár utcazajok, „hangeffektek” rögzítésére is kiváló céleszköz.
Technikai adatok
Forgalmazza: Sound Service
Tájékoztató ár: 45 000 forint
32-bit-es, lebegőpontos konverter technológia
Sztereó felvétel és visszajátszás WAV, BWF, iXML formátumokban
Maximális felvételi minőség: 32 bit / 96 kHz
Beépített X/Y sztereó mikrofon
Maximális hangnyomás küszöbérték: 120dB max. SPL
Hangos útmutatás, navigálás
OLED kijelző
Beépített hangszóró
Adattárolás: microSDHC kártya (32GB-ig), microSDXC kártya (1TB-ig) nem tartozék
USB mikrofonként is működik: Mac, PC, iOS and Android rendszereken
Energiaellátás: 2x AAA elem
Zoom AD-17 adapter (nem tartozék) vagy USB-C port
Sztereó mic/line bemenet: 3,5 mm jack
Sztereó line/fejhallgató kimenet: 3,5 mm jack
Méretek: 136,6 x 53,9 x 29,0 mm
Súly: 92 g
A Zoom termékek hazai és európai forgalmazója a Sound Service.