zenesz_logo.png



A WK-3700 szintetizátor több szempontból a legnagyobb a cég kínálatában. Ráadásul a billentyűzetméretet, a hangszínek számát és a szolgáltatásokat figyelembe véve az egyik legvonzóbb árú hangszer a mai választékban.

WK-3700_1.jpg

A WK-3700 meglehetősen tiszteletre méltó méretekkel rendelkezik, ez abból is adódik, hogy a hatoktávos billentyűzet mellett található még a két (pitch és modulation) kerék, de a magassága és mélysége is viszonylag nagy (16 cm, illetve 42 cm). A látványhoz képest megemelve viszont tényleg nagyon könnyűnek éreztem, mindössze 10 kilogramm a súlya, ami beépített erősítővel és hangszórókkal is rendelkező hangszernél csekélynek mondható. A WK-3700 egyébként elemmel is működtethető, hat bébi méretű elemmel körülbelül négy órán át használhatjuk, rendelkezik egy elemkímélő funkcióval is, amely hat perc inaktív állapot után kikapcsol.

 

A szintetizátor kezelőfelülete a szokásos elrendezésű, a viszonylag nagyméretű, kék színnel háttérvilágított kijelző alatt és két oldalán találjuk a kezelőszerveket. Ezek, a fő hangerő (main volume) potmétere kivételével mind nyomógombok. Bizonyos arányállításokra és adatbevitelre én jobban szeretem a tekerő vagy csúszópotmétereket, de ez a kompromisszum ebben az árkategóriában elfogadhatónak mondható A hangszer mélységéből következően maradt hely bőven a kijelző feletti részen is, itt a beépített kíséretek és hangszínek elég részletes listáját találjuk rányomtatva.

 

WK-3700_2.jpg

 

Ez utóbbiakról természetesen nem férhetett rá minden, hiszen összesen 824 hangszínnel dolgozhatunk egyszerre. Ennek nagy része a 323 Advanced Tones, ezen kívül a General MIDI hangkészlet, a dobkészletek és a speciális Drawbar Organ mód hangszínei adják ki ezt az imponáló számot. A mennyiségnél azonban fontosabb, hogy a hangszínek közül nagyon sok meglepően jól szól. Elsősorban a zongorák, elektromos zongorák és orgonák fogtak meg a hangzásukkal, de más kategóriákban is találtam nagyon használhatókat.

 

A meggyőző hangzás egyik titka a hangszerbe épített DSP processzor, ami a szokásos zengető és kórus effektek mellett képes nagyon komoly szintű effekteket előállítani a szóló hangszínekhez. Ezért lehet például nagyon hatásos, torzított, Leslie effekttel megszólaló orgonahangot létrehozni. A DSP effektnek egy külön, nagyméretű, világító gombja van a kijelző jobb oldalán, és a DSP beállításokat is programozhatjuk, a 100 belső effekt mellé ugyanennyi variációt is menthetünk el.

 

WK-3700_3.jpg

 

 

Beépített kíséretből összesen 176 érhető el, ebből 16 a felhasználói. A kíséretek inkább a hagyományosabb, akusztikusabb vonalat képviselik, de a felhasználói helyek lehetősége, illetve az a tény, hogy stílusokat tölthetünk a gépbe, illetve bizonyos módon saját magunk is készíthetünk, összességében elég nyitottá teszik a hangszert ezen a téren is. A kíséretet és a manuális játékot rögzíthetjük is a belső szekvencerben, így komplett demókat is gyorsan be lehet játszani. A Standard MIDI File lejátszás is integrálva lett a gépbe, az ilyen formátumban elkészített hangszereléseket közvetlenül, az elöl jobb oldalt található beépített floppy meghajtóról, illetve a hátoldalon elhelyezkedő card slot nyílásba helyezett, akár 128 MB méretű memóriakártyáról is lejátszhatjuk.

 

A WK-3700 4 megabájt méretű belső flash memóriával rendelkezik, amibe a hangszíneken, beállításon kívül még sok minden elmenthető. Ezek közül a legfigyelemreméltóbb a mintával összekapcsolt hangszínek és dobkészletek lehetősége. Ez azt jelenti, hogy a hangszer nyitott ilyen szempontból, újabb hangszíneket rátölthetünk, és ezek a legközelebbi bekapcsoláskor is elérhetők lesznek.

 

A hangszerhez kapunk egy CD-t is, amelyen a Music Data Management szoftvert találjuk, ezt telepíthetjük, PC platformon Windows 98 SE vagy újabb operációs rendszerre. A szofver MIDI-n keresztül kommunikál a hangszerrel, és kétirányú kapcsolat kell hozzá, azaz MIDI interfész és két MIDI kábel is kell a működéséhez. A szoftver valójában egy csomag, amelyben négy program indítható.

 

WK-3700_4.jpg

 

Az első maga a Data Management, ezzel küldhetjük át a letöltött hangszíneket, stílusokat, MIDI fájl hangszereléseket a számítógépből a hangszerbe. A második a Rhythm Converter, amellyel MIDI fájl részletekből generálhatunk kíséreteket. A harmadik a Wave Converter, amellyel WAV fájlokból hozhatunk létre hangszíneket. Maximum 16 részre osztott billentyűzeten helyezhetjük el a mintákat, így akár komolyabb multisampling hangszerek vagy dobkészletek is létrehozhatók. A beállítási lehetőségek ugyan korlátozottak, de valójában egy kis samplert is kapunk így a hangszerrel és szoftverrel. A negyedik része a szoftvercsomagnak a Parameter Editor, amellyel a hangszer gyakorlatilag összes paramétere editálható a számítógépről. A kijlezőn, kurzor gombokkal való navigáláshoz képest ez igazi luxus, egyszerű, de nagyon áttekinthető felületet kapott a program, pillanatok alatt lehet arányokat, hangszíneket változtatni.

 

A WK-3700 erőssége szerintem a hangszínekben, a DSP processzorban, és a szoftver-flash memória által való bővíthetőségben rejlik. Ezek a tulajdonságok akármilyen kategóriában vonzók lehetnek, de itt az egyik legolcsóbb hatoktávos hangszer esetében beszélhetünk róluk. Szóval szerintem érdemes meghallgatni és kipróbálni, még akkor is, ha a kísérőautomatika világa annyira nem vonz bennünket. (- )