zenesz_logo.png



A HD24 egy 24 sávos, 24 bit felbontással működő, egyszerű IDE merevlemezre rögzítő önálló harddisk eszköz. Az eszköz használata megoldás lehet azok számára, akik esetleg idegenkednek a számítógépes rendszerektől

HD24_1.jpg

 

 

Mintavételi frekvencia dolgában az alapkészülék is képes a 44,1 kHz és 48 kHz felbontások mellett ezeknek a duplájával is dolgozni, de csak a digitális bemeneteken keresztül, azonban létezik bővítési lehetőség, illetve a HD24XR változat, amely esetekben az analóg átalakítók is képesek ilyen felbontásban működni. A magasabb mintavételi frekvenciák esetében viszont feleződik a felvehető és lejátszható sávok száma.

A HD24 két harddisk fiókhelyet tartalmaz, így egyszerre két merevlemez is lehet a készülékben, azonban ez nem arra szolgál, hogy egyszerre mindkettőre rögzítsünk, hanem a biztonsági vagy egyéb másolatok készítését könnyíti meg. Az Alesis fejlesztői egy FST (File Streaming Technology) elnevezésű formátumot hoztak létre, és az IDE lemezeket erre kell előzetesen formázni.

Ez a formátum bizonyos szempontból speciálisan kezeli a felvett audiót, a sok apróbb fájl helyett egybefüggő, nagyobb egységek jönnek létre sávonként, így viszonylag lassabb meghajtókkal is lehet egyszerre 24 sávra felvenni, nem kell töredezés menetesítéssel foglalkozni, valamint a merevlemezek mechanikai kopása is lassabban következhet be, ezáltal hosszabb élettartamra lehet számítani. A dolognak a negatív oldala, hogy ebből következően a merevlemezt nem tehetjük be közvetlenül számítógépbe, így a számítógépes DAW rendszerekbe történő exportálást nem lehet ilyen egyszerű módon megoldani.

Az ADAT HD24 méretében szinte milliméterre megegyezik az eredeti ADAT paramétereivel, azaz szabvány rack méretű és három egység magas. Ez egyben azt is jelenti, hogy egy meglévő, több készülékes, szalagos ADAT rendszerbe ilyen szempontból is könnyű az új rögzítőt integrálni, mondjuk egy készülék helyére. Persze az integrálhatósághoz ennél azért többre is szükség van és a HD24 szinkron lehetőségek szempontjából is kompatibilis a meglévő ADAT rendszerekkel.

Az ADAT szabványú, 9 tűs csatlakozókat találjuk a készüléken ilyen célra. Ezek a készülék hátoldalán foglalnak helyet, ami alaposan tele lett pakolva csatlakozókkal. Az összesen 48 analóg csatlakozó (6.3 jack formátumban) foglalja el a hely nagyobbik részét. Ezeken kívül három pár ADAT digitális fénycsatlakozót is találunk. Két MIDI csatlakozó, egy wordclock digitális órajel bemenet, egy hálózati Ethernet csatlakozó, valamint a készülékhez adott egyszerű LCR távirányító csatlakozója teszi teljessé a képet.

 

HD24_2.jpg

 

 

A készülék előlapján találjuk a kezelőszereket, és ezekből is van épp elég. Bal oldalon, a két harddisk fiókhely felett a 24 sáv szint kijelzőit, valamint a sávok felvételt engedélyező gombjait láthatjuk. Jobb oldalon a szokásos mangó funkció (Transport) gombokon kívül egy közepes méretű kijelző és mintegy 40 különböző funkció és szerkesztő gombot találhatunk. A kijelzőn egyszerre túl sok információ nem fér el, de jól olvasható minden szögből.

Az Alesis ADAT HD24 eszközön editálási lehetőségeket is találunk, de ezek tényleg csak a legalapvetőbbek. Másolhatunk, kivághatunk, és közben Undo lehetőséget is használhatunk. Bonyolultabb szerkesztéseket szerintem minden komolyabb stúdió számítógépen végez, így elérkeztünk a számítógéppel való kommunikáció kérdéséhez.. Az egyik lehetőség az, hogy az optikai csatlakozókon, ha megfelelő hangkártyánk van, akár egyszerre átjátszhatjuk a 24 sávot.

A második opció a beépített Ethernet csatlakozó használata. Ez ugyan lassabb, de mivel a HD24 önálló szerverként jelentkezik a hálózatban, így magára is hagyhatjuk. Egy érdekes lehetőség ezzel a módszerrel, hogy akár az interneten keresztül is küldhetünk így audiót, csak magát a berendezést használva.

A harmadik lehetőség az opcionálisan megvehető Fireport külső eszköz. Ez egy olyan asztali csatlakozó, amelyre rádugva az ADAT FST formátumú harddisket tartalmazó fiókot, a számítógép azt látni fogja, és tényleg gyorsan átmásolhatjuk az adatokat. Mivel a HD24 lehetséges felhasználói területét én részben abban látom, hogy helyszíni felvételeket így könnyen elkészíthetünk, majd egy DAW rendszerben tovább dolgozhatunk rajta, így én ennek az opciónak a megvételét elég szükségesnek és hasznosnak tartok.

HD24_3.jpg

 

A készüléken található AD átalakítók jó minőségűek, és figyelembe véve, hogy 24 ilyet találunk a készüléken, ez már önmagában kedvezőbbé teszi az árat. A már említett külső helyszíni felvétel lehetőség mellett így akár közepes méretű, digitális projekt stúdiók esetében is felmerülhet egy készülék beszerzése, mint soksávos élő felvételre való bővítés lehetősége. Természetesen több HD24 is rendszerbe kapcsolható és ez akár nagyon komoly szinten is megoldás lehet.